Acasă Revista presei Dinamo-ASA 1-1, cu N'Doye pe post de mascota

Dinamo-ASA 1-1, cu N'Doye pe post de mascota

40
2

(onlinesport.ro)
Dinamo a incheiat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu nou-promovata ASA Tirgu Mures. Targmuresenii au deschis rapid scorul prin Gabi Muresan cu largul concurs al portarului Samoila, iar Balaur, printr-un autogol, a stabilit scorul final cu cateva secunde inainte de pauza. Eroul negativ al meciului a fost insa Ousmane N’Doye, cel care a realizat un mic preview al emisiunii “Dansez pentru tine” din toamna, cu un penalti ratat si o eliminare blitz, in mai putin de cinci minute. La iesirea de pe teren, N’Doye s-a salutat calduros cu cei mai infocati fani ai “cainilor”. Arbitrul nu a facut nota discordanta, trecand peste o eliminare a portarului oaspetilor, in debut, dupa un fault in postura de ultim aparator comis asupra lui Valentin Lazar.
Meciul din Stefan cel Mare a debutat cu un posibil cartonas rosu pe care trebuia sa il incaseze portarul Stancioiu pentru un fault asupra lui Valentin Lazar, urmat de executia in forta a brazilianului Elton, la o faza in care portarul oaspetilor a scos de sub transversala.
Contrar cursului jocului, in minutul 10, Gabriel Muresan a deschis scorul printr-o executie in stilu-i caracteristic: ghiulea de la 35-40 de metri pe care Samoila a citit-o greu si nu a mai avut cum sa intervina.
In minutul 24, Velayos l-a blocat in ultimul moment pe Adrian Popa, la un corner in care defensiva gandita de Adrian Falub a scartait.
Cinci minute mai tarziu, arbitrul Lucian Rusandu a vazut bine hentul in careu comis de Adrian Popa, indicand imediat punctul cu var. Ousmane N’Doye, cel care si-a aratat atasamentul pentru Dinamo inainte de primul fluier al lui Rusandu, a irosit penaltiul cu o executie pe centru, la semiinaltime, suficienta ca Samoila sa isi mai spele din pacate.
Pe contraatac, Elton nu a putut finaliza ideal actiunea supranumerica a jucatorilor echipati in rosu.
Scorul pauzei a fost stabilit cu multa sansa pentru gazde de Ionut Balaur, care a pus egal intre Dinamo si Asa Tirgu Mures cu o deviere neinspirata, in prelungiri, la mingea centrata din apropiere de Steliano Filip.
Repriza a doua a inceput furtunos, cu bara lui Kamil Bilinski, care a reluat in transversala mingea aruncata in fata portii de Barboianu, la care Stancioiu a intarziat sa intervina.
In minutul 64, senegalezul N’Doye a uitat complet de echipa care ii plateste salariul, luandu-l la palme pur si simplu pe Barboianu la mijlocul terenului. Arbitrul Rusandu insa nu a acordat nici de aceasta data cartonas rosu, norocul dinamovistilor fiind acela ca mijlocasul lui ASA mai incasase un avertisment pentru o simulare in careul advers.
Dinamo a atacat previzibil pana in final, scorul ramanand cel stabilit inca inainte de pauza.
Dinamo: Samoila – Filip, Durimel, Ad. Popa, Fai – Barboianu, Elton (D. Rotariu 61), Boubacar (I. Serban 68) – Lazar, Bilinski, Matei (B. Gavrila 80)
Rezerve: Marc – Cordos, Rotariu, Serban, Vaduva, Firtulescu, Gavrila
ASA: Stancioiu – Velayos, Balaur, Bejan, Sepsi – N’Doye, Muresan, Voiculet (Gorobsov 65) – Hora, Goga (Zicu 72), Bumba
Rezerve: Viciu – Gugu, Amauri, Gorobsov, Feussi, Martins, Zicu
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfantu Gheorghe)
Cartonase galbene: Elton 27, Ad. Popa 31, S. Filip 71, I. Serban 75, Ad. Popa 93/ Stancioiu 7, Balaur 47, Bumba 50, N’Doye 61, Voiculet 64, G. Muresan 91
Cartonase rosii: N’Doye 64
Stadion: Dinamo