Acasă Revista presei DINAMO – PETROLUL 2-0

DINAMO – PETROLUL 2-0

36
0

(gsp.ro)

Atacanţii lui Dinamo şi-au făcut treaba şi au învins Petrolul, scor 2-0 » Essombe, gol la debut

Dinamo a învins pe teren propriu Petrolul, scor 2-0, după golurile lui Essombe şi Gnohere.

A marcat: Essombe ’19, Gnohere ’73
Cartonaş roşu: Rippert ’90

Essombe a ieşit la rampă încă de la primele atingeri de balon, iar în minutul 18 a şutat puternic în Pecanha. Camerunezul a deschis scorul la debutul în tricoul “cîinilor” două minute mai tîrziu cu o lovitură de cap, după ce a urmărit o minge a lui Rotariu.
Gnohere a marcat şi el în minutul 73 cu un şut din interiorul careului după o centrare de pe stînga a lui Fai. Dinamo a ajuns la a patra partidă fără gol primit.
După acest joc, “cîinii” urcă pe locul 2, cu 16 puncte la egalitate cu liderul Viitorul, în timp ce Petrolul a rămas ultima cu doar un punct, după ce a fost penalizată cu 6 puncte la începutul sezonului.

“Bizonul” i-a uimit pe toți după golul cu Petrolul
Harlem-Eddy Gnohere a înscris din nou pentru Dinamo, urcînd scorul cu Petrolul la 2-0.
Atacantul de 27 de ani a fost criticat pentru greutatea sa, prea mare pentru un fotbalist profesionist, fiind poreclit “Bizonul”.
Gnohere a ținut să le dea replica contestatarilor după reușita superbă cu Petrolul, scoțîndu-și tricoul și arătînd spre mușchii de pe abdomen, cu prețul unui cartonaș galben.