Acasă Revista presei Dinamo, victorie sub semnul intrebarii la Galati

Dinamo, victorie sub semnul intrebarii la Galati

38
0

(Onlinesport.ro)
“Cainii” au revenit in mod spectaculos cu Otelul, castigand la limita, scor 2-1, intr-un meci in care s-au facut observati pret de 5-10 minute, suficient incat Teodor Craciunescu sa indice punctul cu var la un presupus fault comis de Branet asupra lui Lazar (65′), Grigore sa inscrie din 11 metri, iar Dorin Rotariu transeze soarta celor 3 puncte puse in joc, doua minute mai tarziu. De asemenea, galatenii au terminat in inferioritate numerica, dupa ce Cristi Branet s-a plictisit intre buturi, cerandu-se afara: galben pentru fault si un altul pentru proteste!
Meciul de la Galati a inceput de la 1-0 pentru Otelul, dupa ce Dragos Grigore a facut tarziu pasul la ofsaid, iar Catalin Iorga l-a invins pe Balgradean cu un sut simplu din interiorul careului.
In minutul 16, Victoras Astafei a irosit o faza buna de atac a Galatiului, finalizand cu voleu alaturi din zona din 9-10 metri.
Cu doua minute inainte de pauza, Marquinhos a fost foarte aproape sa dubleze avantajul galatenilor, Balgradean salvand de la radacina barei sutul plasat al brazilianului.
Inexistenta pe teren pana in minutul 65, Dinamo a avut parte de o revenire dubioasa. Cristi Branet l-a agatat in careu pe Valentin Lazar, Craciunescu acordand cartonas galben si penalti pentru Dinamo. Portarul Otelului a continuat cu protestele, centralul fiind obligat sa mai scoata un avertisment si, implicit, sa il elimine pe Branet.
Dragos Grigore a transformat fara probleme de la punctul cu var, doua minute mai tarziu venind si reusita izbavitoare a lui Dorin Rotariu, care l-a executat cu mult sange rece pe Bosneag.
Spectacolul de la Galati s-a incheiat cu ratarea imensa a lui George Tucudean, care nu a cadrat din 8 metri.
Otelul: Branet – Cojoc, Miselaricu, Sarghi, D. Popescu – Milea (Filip 76′), Giurgiu – Astafei, Iorga, Antunes (Henrique 63′) – Marquinhos (Bosneag 67′)
Rezerve: Bosneag, Sg. Costin, Filip, Adascalitei, Bajenaru, Henrique, Paraschiv
Dinamo: Balgradean – Luchin (V. Lazar 46′), Durimel, Grigore, Grecu – Fai, Boubacar, Thicot, Curtean – Rotariu (C. Matei 79′) – Joel Thomas (Tucudean 69′)
Rezerve: Naumovski, C. Matei, Rus, Lazar, Elton. Tucudean, Zougoula
Arbitri: Teodor Craciunescu (central), Aurel Onita si Vladimir Urzica (asistenti)
Cartonase galbene: Marquinhos 27′, Astafei 50′, Branet 65′, Miselaricu 86’/ Rotariu 30′, Fai 61′
Cartonase rosii: Branet 66′